Archiwa Bloga

Podstawy socjologii, pytania do doktora Borysa Cymbrowskiego.

        KULTURA ŁUŻYCKA
  1. Kiedy powstała kultura łużycka oraz skąd wzięła się jej nazwa?
  2. Na jakich obszarach obserwujemy jej obecność, a także w jaki sposób dokonuje się podziału na grupy w obrębie tej kultury?
  3. Jakie są cechy oraz symbole charakterystyczne dla kultury łużyckiej?
  4. Dlaczego próbuje się odtworzyć pierwotne struktury tej kultury, biorąc pod uwagę aspekt religii i społeczeństwa?
  5. Czego można dowiedzieć się o osadnictwie, budownictwie oraz gospodarce łużyckiej?
  6. Dlaczego przynależność etniczna ludności tej kultury budzi tak wiele emocji wśród wielu archeologów?
  7. Jaka jest historia badań kultury łużyckiej oraz na co badacze tej kultury zwracają uwagę najczęściej?
  8. Jakie normy obowiązywały społeczeństwo?
Czytaj dalej / Read more »
Napisano w kursy, zadania Tagi:

Fakt społeczny – śmierć.

Naszym zadaniem było przedstawienie faktu społecznego jakim jest śmierć. Śmierć jest nieunikniona dla każdego człowieka, nie da się jej oszukać czy przechytrzyć. Kiedyś śmierć była przede wszystkim konsekwencją życia człowieka, obecnie jest związana przede wszystkim z wieloma chorobami, wypadkami, zbrodniami. Rozpatrując zagadnienie śmierci chciałyśmy zwrócić uwagę szczególnie na to, jak śmierć jest obecnie postrzegana. Śmierć jest tragedią, zarówno dla rodziny, której zmarł jakiś bliski , wyróżniamy także sytuacje, kiedy jesteśmy świadkami wypadków, drogowych, na budowach czy innych. Pierwsze skojarzenie ze śmiercią wiąże się z pogrzebem; zdjęcie to obrazuje żałobę rodziny na cmentarzu podczas pochówku zmarłego.

Bardzo często jednak można odnieść wrażenie, że znaczenie śmierci zatraciło swój dawny wyraz, nie budzi ona tylu emocji, co kiedyś, jest ona bardzo skomercjalizowana. Komercjalizm, o którym chciałyśmy wspomnieć można dostrzec obecnie jeśli chodzi o zakłady pogrzebowe, które prześcigają się w reklamowaniu swoich usług podczas ostatniej drogi życia.… Czytaj dalej / Read more »

Napisano w kursy, zadania Tagi:

Zadanie 3. Przygotowanie prezentacji multimedialnych.

W nawiązaniu do kolejnego zadania na temat tworzenia i przygotowania prezentacji multimedialnych, chciałybyśmy zaznaczyć zamiar stworzenia, w jak najbardziej możliwy sposób obrazowej, czytelnej, schludnej oraz nasyconej wieloma wykresami prezentacji, w której  postaramy się uniknąć przerostu informacji oraz przysłowiowych suchych faktów. Po przeszukaniu Internetu znalazłyśmy prezentację dotyczącą rozwoju miast, która posłuży nam za wzór do stworzenia naszej. Bardzo podoba nam się taki wygląd wizualny tej prezentacji, ponieważ strona graficzna od razu przyciągnęła naszą uwagę swoją czytelnością i przyzwoitym zobrazowaniem wielu zagadnień, dlatego też sądzimy, że podobnie skonstruowana nasza prezentacja przyciągnie uwagę innych odbiorców. Czytelny jest też plan działania, nie posiada on za dużo zbędnych informacji, tekst jest krótki, do łatwego przetworzenia, przyswojenia i zapamiętania. Znajduje się tutaj także dużo wykresów, które odciągają od długiego czytania tekstu, przez co wszystko staje się ciekawsze, niezbyt nużące.… Czytaj dalej / Read more »

Napisano w dzienniki badaczy, kursy, zadania Tagi:

Zadanie 2. Przygotowanie prezentacji multimedialnych.

W ubiegłym tygodniu po skonsultowaniu z mgr Michałem Wanke programu realizowania powierzonego nam zadania na temat tworzenia i przygotowywania prezentacji multimedialnych, mamy w planie przeprowadzić krótkie wywiady i rozmowy oraz zadać parę pytań z dziedziny multimediów następującym osobom:

  • dr Magdalena Nawrat, Instytut Psychologii;
  • dr Grzegorz Gajos, Instytut Sztuki;

 

Udało skontaktować i umówić się na spotkanie z wyżej wymienionymi osobami, spotkania odbędą się w czwartek w bieżącym tygodniu, tj. 6 grudnia. Nie udało nam się skontaktować z osobami z Instytutu Informatyki oraz pozostałymi osobami z Instytutu Sztuki, jednak zależy nam na rozmowie z nimi, dlatego też postaramy się osobiście z nimi umówić na tydzień następny.… Czytaj dalej / Read more »

Napisano w dzienniki badaczy, kursy, zadania Tagi:

Zadanie na multimedia- konspekt. Przygotowanie prezentacji multimedialnych.

W pierwszym etapie naszej prezentacji chciałybyśmy zwrócić uwagę na plan, którym będziemy się kierować. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na zbiór slajdów, które uwzględnimy później do wyboru kolejności ich omawiania. Następnie chcemy udoskonalić naszą prezentację znanymi nam możliwościami graficznymi i animacyjnymi.

Kolejnym krokiem będzie wykorzystanie przydatnych stron internetowych, które jasno będą wyjaśniać odbiorcy, jak dalej postępować. Naszym zadaniem będzie również wyjaśnienie, za pomocą opracowanych przez nas książek i artykułów zasad tworzenia dobrych prezentacji od strony technicznej.

Następnie postaramy się skorzystać z innych źródeł , które pomogą nam osiągnąć oczekiwany cel. Tworząc prezentację będziemy brać pod uwagę to, kto będzie naszym odbiorcą, czy będzie to osoba doświadczona w tworzeniu prezentacji czy nie. Chcemy aby nasza prezentacja była dla każdego odbiorcy czytelna, rzetelna, przydatna, bez zbędnych i nielogicznych treści.Czytaj dalej / Read more »

Napisano w dzienniki badaczy, kursy, zadania Tagi:

Przygotowanie prezentacji multimedialnych.

Będziemy korzystać z następujących książek:

- ”Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych”;

- ”Prezentacja, która robi wrażenie”, czyli o tym jak uniknąć 27 najczęściej popełnianych błędów w tworzeniu prezentacji;

- ”Profesjonalna prezentacja multimedialna”.

 Chcemy zasięgnąć informacje na ten temat w Instytucie Informatyki.

Planujemy także przeprowadzić małe wywiady oraz ankiety i zapytać, jak studenci przygotowują swoje prezentacje, jakie tematy poruszają, z jakich źródeł korzystają etc.

Czytaj dalej / Read more »
Napisano w dzienniki badaczy, kursy Tagi: