Dlaczego uważam, że wybory miss uniwersytetu są złe

Od początku roku na Uniwersytecie Opolskim pojawia się coraz więcej informacji o różnych konkursach na miss. Dopiero dzisiejsza wiadomość przekroczyła jednak drastycznie granicę przyzwoitości i postanowiłem zareagować. Dlaczego sądzę, że zwłaszcza uniwersytet nie jest miejscem na wybory miss?

 

  • Wybory miss uprzedmiotowiają.

Niebyło (sic!) żadnych kryteriów, oprócz własnej odwagi i chęci. Nikt kandydatek nie kwalifikował, z niczego nie przepytywał, nie stawiał jakichkolwiek wymagań.

Po prostu, ocenie poddany zostaje wygląd – w przeciwieństwie do tradycyjnych konkursów, które udają zainteresowanie czymś innym „momenty przedstawiania się jako orędowniczka pokoju na świecie”.

 

  • Wybory miss uprzedmiotowiają tylko kobietę.

To jest ten sam porządek społeczny płci, zgodnie z którym uzasadnia się niższe zarobki kobiet, dyskryminację w wielu sytuacjach społecznych, etc. Nie jestem przeciwnikiem społecznie uzgodnionej kobiecości, ani męskości. Jestem przeciwnikiem nie poddawaniu ich refleksji. Takim byłoby – zwłaszcza na uniwersytecie – zorganizowanie równolegle wyborów mistera, a może lepiej po prostu wyborów najciekawszej urody człowieka, niezależnie od płci…

 

  • Wybory miss gloryfikują zestandaryzowane i bezrefleksyjne piękno.

Brak kryteriów definiowanych przez organizatorów sprawia, że konkurs odwołuje się do powszechnych kanonów piękna, konsturowanych a to biologicznie, a to społecznie – przez to systematycznie wykluczając niepopularne rodzaje urody, które nie mieszczą się w kanonie. Pierwsze z brzegu pytanie zadaję o ludzi niepełnosprawnych, nie-szczupłych, stygmatyzowanych…

 

  • Wybory miss mają wbudowany mechanizm pseudo odpowiedzialności społecznej.
    Rozważmy ten fragment:

„zorganizowały je studentki II roku artoterapii i animacji kultury, zobowiązane przez prowadzącego jeden z przedmiotów do zainicjowania (na zaliczenie) jakiejś inicjatywy społecznej.”

Właśnie to mnie najbardziej poruszyło, że studenci nauk społecznych, w ramach kursu akademickiego przeprowadzają tak antyspołeczną inicjatywę, która jest legitymizacją stratyfikacji ze względu na płeć i wygląd.

Napisano w Bez kategorii, główny nurt Tagi: , , , , ,
0 comments on “Dlaczego uważam, że wybory miss uniwersytetu są złe
1 Pingi/Trackbacki dla "Dlaczego uważam, że wybory miss uniwersytetu są złe"
  1. […] Odpowiadam w otwartej sieci. Zamieszczę link do tego w dyskusji Facebookowej na Wolnym Dziennikarstwie (sic!). Rozmowa zaczęła się od mojego wpisu. […]

Dodaj komentarz