Ateny #1

Kolejny tydzień ateńskiej przygody za nami! Od ostatniego wpisu wiele się zdarzyło, więc zaczniemy od tych najprzyjemniejszych rzeczy.

Pogoda tutaj jest nadal wyśmienita co sprzyja nie tylko chodzeniu na plażę, ale również zwiedzaniu, dlatego prężnie działająca organizacja ESN (Erasmus Student Network) zorganizowała dla studentów wycieczkę na wyspę Aegina. Jest to wyspa oddalona godzinę drogi promem z Aten.

Aegina jest bardzo urokliwą wyspą z ładnymi, wąskimi uliczkami oraz ze starannie przygotowaną plażą dla turystów, na której można za przystępną cenę wypożyczyć leżaki (oczywiście dla studentów należących do ESN były za darmo 🙂 ). Program wycieczki zakładał zwiedzanie wyspy (zarówno muzeów jak i miasta) oraz popołudniowy relaks na plaży. Z całą pewnością watro było na ten cel przeznaczyć 12 euro.

Po zakwaterowaniu i zaaklimatyzowaniu w poprzednim tygodniu, w tym przyszedł czas na sprawy „bardziej naukowe” a dokładnie na kontakt i umówienie spotkań z poszczególnymi wykładowcami, aby ustalić terminy i warunki zaliczenia przedmiotów. Do tej pory tutejszą kadrę odbieramy bardzo pozytywnie, wykładowcy są przyjaźnie nastawieni do studentów, częstują kawą i wypytują co już zdążyliśmy zwiedzić. Najczęstszą formą zaliczenia przedmiotu jest napisanie eseju na konkretny temat, ale zdarzają się również propozycję, aby przeczytać wskazaną książkę i zaprezentować ją greckim studentom. Niestety raczej nie możemy liczyć na wykłady prowadzone w języku angielskim tak jak ma to miejsce na naszym Uniwersytecie w Opolu.

…Dobrze dobrze, do tej pory były same pozytywy, to może teraz trochę negatywów. Jesteśmy wręcz w szoku po zobaczeniu w jakich warunkach muszą się uczyć tutejsi studenci. Większość budynków jest tutaj w bardzo złym stanie, wszędzie panuje chaos, ściany są odrapane, wnętrza budynków są pomazane spray’em (sic!) a toalety niestety całkowicie nie nadają się do użytku. Oczywiście Panteion posiada również nowsze i bardziej zadbane budynki ale są one niestety w mniejszości. (zdjęcia wnętrz znajdują się na dole strony).

Zaskoczeniem (tym razem pozytywnym) było to, że darmowe zakwaterowanie i wyżywienie dotyczy nie tylko studentów uczestniczących w programie Erasmus, ale wszystkich studentów Panteionu, również Greków.

Na samym końcu warto dodać, że dzisiaj podczas wizyty w biurze Erasmus znaleźliśmy opolski akcent a mianowicie przewodnik i ulotkę promującą Uniwersytet Opolski.

Pozdrowienia ze słonecznych Aten ślą Filip i Piotr.

Napisano w główny nurt Tagi: