Meblowanie czyli wrażenia po spotkaniu

Dzisiaj, wraz z Dr Magdaleną Piejko, dr Anną Czerner i mgr. Michałem Wanke uczestniczyłam w spotkaniu podsumowującym prace badawcze w ramach projektu Kooperacja świata nauki i biznesu sektora meblarskiego w województwie opolskim. Spotkanie odbyło się w dobrodzieńskiej Dobrotece.
Meblowanie okazuje się być szerokim problemem, w którym pojawiają się nie tylko wątki ekonomiczne, ale także społeczne. Sposób w jaki urządzamy mieszkanie i wybieramy meble mówi o nas więcej niż mogłoby się wydawać. Dr Magdalena Piejko w swoim wystąpieniu poruszyła bardzo istotne wątki, które są odkrywcze i świetnie obrazują szeroki zasięg socjologii. Dostrzegłam istotną rolę socjologii w badaniach nad meblami-przedmiotami, nie tylko z powodu osobistej perspektywy, ale przede wszystkim ze względu na istotność kontekstu społecznego. Sposób urządzania naszych domów jest warunkowany momentem biograficznym mieszkańców, przeznaczeniem mebli, stylem życia czy trajektorią tożsamości i wyobrażeniami o idealnych meblach. Meblowanie jest czymś więcej niż mogłoby się wydawać, jest także sposobem na wyrażenie swojej osobowości, emocji, aspiracji i pragnień.
Interesujące były również inne wystąpienia poruszające kwestie designu, rozwoju branży meblarskiej i wydatków Polaków na meble. Uważam, że warto było wysłuchać tak ciekawych wypowiedzi i inaczej spojrzeć na meble, którymi się otaczamy. Elżbieta Szewczyk, studentka socjologii.

Napisano w główny nurt Tagi: , ,

Dodaj komentarz