Ateny 2014 #1

Καλημέρα / Kali̱méra from Greece!

Nasza przygoda i udział w programie ERASMUS+ jest jak dotąd najlepszą decyzją, jaką podjęłyśmy na studiach. Obecnie obie jesteśmy na 3. roku studiów licencjackich i w tym roku akademickim będziemy bronić nasze prace licencjackie. Na wyjazd zdecydowałyśmy się w połowie 2. roku i wtedy też zaczęłyśmy się rozglądać za interesującym oraz bogatym programem uczelni zagranicznych. Już od samego początku wytypowałyśmy kraj, w którym chciałybyśmy studiować- Grecję. Tak oto, przyjdzie nam spędzić najbliższy semestr w pięknym, starożytnym i niezwykle różnorodnym mieście jakim są Ateny.

Uczelnia, z którą podpisałyśmy umowę to Panteion University of Athens, gdyż cały uniwersytet specjalizuje się z naukach humanistycznych, co oczywiście powiązane jest z kierunkiem naszych studiów. Panteion oferuje bardzo bogaty i urozmaicony wybór kursów. W naszym przypadku mogłyśmy wybrać dowolne przedmioty z różnych wydziałów, przez co w naszym planie zajęć znalazły się m.in. przedmioty z zakresu kryminologii, problemów społecznych, socjologii w codziennym życiu, przemian myśli społecznej w ciągu ostatniego wieku oraz bardzo przydatny kurs języka angielskiego dla socjologów. Wykładowcy są przyjaźnie i pozytywnie nastawieni do zagranicznych studentów, oferują swoją pomoc, są ciekawi ile miejsc już zdążyłyśmy odwiedzić. Ze względu na fakt, że uczelnia oferuje zdecydowaną większość przedmiotów po grecku, chodzimy tylko na jedne zajęcia w tygodniu, prowadzone po angielsku. Nad resztą pracujemy indywidualnie w domu pisząc eseje na wybrany przez nas temat.

Już w pierwszym tygodniu pobytu w Atenach a dokładniej ujmując, na drugi dzień od przyjazdu, czekała nas pierwsza 5-dniowa wycieczka, na jedną z najpiękniejszych i zdecydowanie wartych odwiedzenia wysp- Santorini. Wyjazd był organizowany przez biuro podróży, które specjalizuje się w wyjazdach dla studentów zagranicznych, przez co na samym początku pobytu w Grecji udało nam się nawiązać wiele nowych i ciekawych znajomości oraz przełamać barierę językową. Wyspa znajduje się spory kawałek od ateńskiego portu Pireaus, gdyż podróż zajmuje ok. 8 godzin w jedną stronę promem, jednak to, co zobaczy się na miejscu jest z pewnością warte takiej podróży. Nasz plan wycieczki obejmował odwiedzenie takich miejsc jak malownicza miejscowość Thira, w której się zatrzymaliśmy, przepiękne krajobrazy i zapierające dech w piersiach zachody słońca na Oia, The Red i Black Beach, na których mogliśmy znaleźć czarny piasek oraz wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia w najbliższej okolicy, np. jedno z wielu muzeów archeologicznych a także wiele uroczych greckich restauracji i barów z typowymi greckimi potrawami. Nie ominęła nas również jednodniowa wycieczka rejsem wzdłuż jednego brzegu wyspy, podczas której odwiedziliśmy niezliczoną ilość małych i przytulnych greckich mieścin a także nie przeoczyłyśmy rozpościerających się wszędzie, niezwykłych widoków znad krateru wulkanu.

Do nowych doświadczeń możemy z pewnością również zaliczyć wycieczkę na donkeys (osiołkach), która obejmowała podróż z portu na samą górę wyspy, trwała pół godziny i była nie lada wyzwaniem, ponieważ zwierzęta były niezwykle oporne i w żadnym języku nie rozumiały słowa STOP. Czas wolny spędzałyśmy z innymi Erasmusami na zwiedzaniu miasta, kupowaniu pamiątek, fotografowaniu, próbowaniu greckich przysmaków, pływaniu w hotelowym basenie a także na zabawie w małych ale przytulnych klubach.

W drugim tygodniu zajęłyśmy się sprawami uczelnianymi oraz kolejnymi podróżami i zwiedzaniem Aten, ale o tym innym razem.

Katarzyna & Marzena

III rok studiów stacjonarnych SOCJOLOGIA.

Napisano w główny nurt, Relacje z pobytów na stypendiach z programu Erasmus Tagi:

Dodaj komentarz