Nasza absolwentka na praktyce w Galicji

Nazywam się Weronika i jestem absolwentką socjologii na Uniwersytecie Opolskim i aktualnie odbywam praktykę w hiszpańskiej La Coruñi w ramach programu Erasmus +. Z racji tego że przede mną ostatni miesiąc praktyki chciałabym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami w roli praktykantki.

Pora więc zacząć od samego początku, czyli co należy zrobić żeby wyjechać na praktykę. Po pierwsze, zgłosić swoją chęć wyjazdu do instytutowego koordynatora erasmus. Możecie się o wszystko zapytać, poprosić o poradę i wszelką pomoc związaną z dokumentami, gdyż jest tego jednak sporo do wypełnienia. Po drugie, należy rozpocząć poszukiwania miejsca do odbycia praktyki. Jeśli znajdziemy już miejsce dla nas, to następnie wypełniamy dokumenty, uzyskujemy wszelkie wymagane podpisy i udajemy się do Biura Erasmus. Kolejnym krokiem jest ustalenie z instytucją przyjmującą planu praktyki, który również trzeba dostarczyć do Biura Erasmus. Teraz przed nami najbardziej ekscytująca część, czyli bilety lotnicze, poszukiwanie mieszkania lub pokoju do wynajęcia, wypełnienie testu językowego i nareszcie wyjazd. W kwestii testu językowego należy go wypełnić przed rozpoczęciem mobilności. Nie ma się czego bać, ponieważ jest tylko sprawdzenie naszego poziomu znajomości języka, który obowiązuje w kraju do którego się udajemy. Następnie przez całą naszą mobilność mamy możliwość nauki on-line, dzięki platformie http://erasmusplusols.eu/ a po zakończeniu mobilności ponownie wypełniamy test sprawdzający czy dokonaliśmy postępu w nauce języka.

Teraz mogę przejść do najciekawszej części, czyli jak wygląda moja praktyka. Swoją trzymiesięczną praktykę odbywam w Asociación Cultural MUXELKA, które zajmuje się między innymi wymianami młodzieżowymi, szkoleniami i wolontariatem europejskim (http://muxelka.org/es/). Praktykę rozpoczęłam z początkiem sierpnia od wymiany młodzieżowej „Érase una vez” z udziałem Polaków i Hiszpanów. Była to dla mnie okazja poznania świetnych ludzi, a także możliwość zobaczenia jak wygląda przebieg wymian młodzieżowych. Aktualnie zajmuję się poszukiwaniem partnerstw projektowych, wypełniam wymagane dokumenty, umieszczam posty na stronie internetowej stowarzyszenia oraz Facebooku i wszelkie inne bieżące sprawy związane z działalnością stowarzyszenia. Wkrótce przywitamy wolontariuszki z Polski i Ukrainy, które będą prowadzić kursy językowe dla lokalnej społeczności oraz wiele innych przedsięwzięć mających na celu promocję mobilności w ramach programu Erasmus +. Z realizacji praktyki jestem bardzo zadowolona, ponieważ dużo się uczę praktycznych rzeczy, które z pewnością przydadzą się w pracy zawodowej ale dodatkowo rozwijam swoje kompetencje językowe (zarówno język hiszpański i angielski) Moja mobilność to nie tylko praktyka ale również zwiedzanie i poznawanie tutejszej kultury. Każdego dnia uczę się czegoś nowego, coś mnie zaskakuje, próbuję coraz to nowych galicyjskich przysmaków i chyba coraz bardziej zakochuję się w Galicji. Każdemu kto jeszcze się zastanawia lub ma obawy względem wyjazdu mogę powiedzieć tylko jedno, że szczerze polecam.

Napisano w główny nurt Tagi: , , , , , , ,