Cyfrowa tożsamość studenta Uniwersytetu Opolskiego

 • Po co cyfrowa tożsamość?

Podczas studiów na Uniwersytecie Opolskim znajdziesz się wielokrotnie w sytuacji, w której pracownicy uniwersytetu będą chcieli stwierdzić na odległość, że ty to rzeczywiście ty. Najczęściej będzie to się działo w sposób automatyczny – będziemy prosić cię o zalogowanie się do systemów informatycznych uczelni.

 • Skąd wiadomo, że ja to ja?

Kiedy zapisywałeś się na studia, podawałeś swoje dane osobowe, a pracownicy komisji rekrutacyjnych legitymowali cię podczas składania dokumentów. Kiedy przyjęliśmy cię na studia, automatycznie nadaliśmy ci twój login, którym jest twój numer indeksu (nazywany też numerem albumu). Hasło do twojego konta to to samo, którego używałeś do strony rekrutacja.uni.opole.pl.

Możesz to sprawdzić: pod adresem poczta.uni.opole.pl zaloguj się do swojego konta pocztowego: nr_albumu@student.uni.opole.pl i hasło z seriwsu rekrutacyjnego.

 • Numer indeksu? To ma być adres email?

To tylko login. Na co dzień, do komunikacji korzystamy z aliasu i nasz adres brzmi imię.nazwisko@student.uni.opole.pl. Pamiętaj: dla ludzi – imię nazwisko@student.uni.opole.pl, dla systemów informatycznych – numer indeksu@student.uni.opole.pl. Więcej na temat nazwy konta i aliasu w osobnym wpisie.

 • Nie pamiętam hasła!

W centralnym punkcie logowania, pod adresem login.uni.opole.pl możesz skorzystać z funkcji odzyskiwania hasła klikając zapomniane hasło i podając ten sam adres e-mail, który w czasie rekrutacji na uniwersytet. Jeśli nie masz już dostępu do tamtego konta e-mail lub hasło, które podajesz nie działa – odwiedź swój dziekanat, żeby uzyskać nowe hasło. Nowe hasło zadziała dopiero po kilku godzinach – system odświeża się o 6 rano, 12 w południe oraz 16 popołudniu każdego dnia.

 • Do czego to służy?

Uniwersytecki email należy wykorzystywać do komunikacji z pracownikami uczelni. Zachęcamy do używania poczty @uni także w życiu pozauczelnianym. Pracodawca może potraktować cię dużo bardziej poważnie, kiedy za tobą stoi respektowana instytucja.

Oferujemy coraz więcej usprawnień obsługi studentów. Poza eleganckim kontem pocztowym, serwisy, które wykorzystują twoją cyfrową tożsamość to:

Wiele z tych usług dopiero wdrażamy, ale na pewno twoi wykładowcy i pracownicy administracji będą coraz częściej obsługiwać cię przy pomocy któregoś z nich. Ponadto, wiele katedr, instytutów i wydziałów korzysta ze swoich rozwiązań informatycznych. Instytut Socjologii korzysta z blogu pod adresem socjolekt.uni.opole.pl i w ramach niektórych kursów prowadzący zajęcia może dać ci dostęp do tego systemu i zadać zadanie do przygotowania. Jedyny sposób, w jaki będzie można stwierdzić, czy ty to właśnie ty, to kiedy do zalogowania użyjesz swojego uniwersyteckiego konta.

 •  Czy to wszystko?

Otóż nie! Pracujemy nad kolejnymi usługami. Tymczasem jeszcze jedna ważna rzecz: korzystając ze swojej cyfrowej tożsamości możesz zalogować się do bezprzewodowej sieci eduroam, nie tylko na naczej uczelni, ale na uczelniach w Polsce i Europie! Więcej na ten temat na stronie eduroam.uni.opole.pl.

Napisano w dla studentów, ogłoszenia do kursów Tagi: , , , ,
0 comments on “Cyfrowa tożsamość studenta Uniwersytetu Opolskiego
5 Pingi/Trackbacki dla "Cyfrowa tożsamość studenta Uniwersytetu Opolskiego"
 1. […] zalogować się na swoje konto poczty uniwersyteckiej (jak to zrobić, kliknij) […]

 2. […] aktywujemy konta studenckie, będzie nam to potrzebne przy korzystaniu z bloga […]

 3. […] bardzo proszę, zapoznajcie się z tym wpisem i upewnijcie się, że możecie się zalogować do […]

 4. […] się z tym wpisem i wysłać z uniwersyteckiego adresu do mnie e-mail, w […]

 5. […] dziś (nawet dotychczasowi użytkownicy) logujemy się na Socjolekt przy użyciu konta i hasła uniwersyteckiego. Automatycznie, każdy z Was stanie się subskrybentem bloga – to znaczy – niewiele […]

Dodaj komentarz